New 2026 Forest River RV Rockwood Signature 8339FK Travel Trailer
View all Rockwood Signature Floorplans
2026 8339FK Features and Options
ANDOVER SABLE-LINEN INTERIOR
CAMPFIRE COMFORT PACKAGE
4.0 LEVELING SYSTEM
15K BTU 3RD ROOF A/C
3 SLIDE TOPPERS
EXTRA MAXXAIR VENT FAN & VENT COVER W/REMOTE- KITCHEN/LR
What Our Customers Are Saying
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Price:
$91,600
You Save: $26,700
Sale Price: $64,900
You Save: $26,700
Sale Price: $64,900
Arrowhead Camper Sales. Inc.
Location: Mayfield, KY
Stock# N09798
Location: Mayfield, KY
Stock# N09798
Stock# N09798
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 8339FK Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Hitch Weight | 1295 lbs |
| Dry Weight | 9474 lbs |
| Cargo Capacity | 1821 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 131 gals |
| Black Water Capacity | 53 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 Lbs. |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 11' & 17' Power w/Rain Dump and LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
For more information
Contact Us
Rockwood Signature 8339FK Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


