New 2026 Forest River RV Rockwood Signature 8263MBR Travel Trailer
Step into comfort, style, and smart design with this New 2026 Forest River Rockwood Signature 8263MBR
View all Rockwood Signature Floorplans
2026 8263MBR Features and Options
What Our Customers Are Saying
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Price:
$77,458
You Save: $19,463
Sale Price: $57,995
You Save: $19,463
Sale Price: $57,995
Campers Inn
Location: Milford, MA
Stock# 113477
Location: Milford, MA
Stock# 113477
Interior Color: ANDOVER SABLE-LINEN
Stock# 113477
Interior Color: ANDOVER SABLE-LINEN
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 8263MBR Specifications
| Sleeps | 2 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Interior Color | ANDOVER SABLE-LINEN |
| Hitch Weight | 1022 lbs |
| Dry Weight | 7655 lbs |
| Cargo Capacity | 2210 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 Lbs. |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Auto Ignite Gas/Electric |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 19' Power w/Rain Dump and LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4X4TRLF26T1911195 |
For more information
Contact Us
Rockwood Signature 8263MBR Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


