New 2026 Forest River RV Rockwood Signature 8263MBR Travel Trailer
More Photos Coming Soon! Features 200W Solar Panel, King Bed Slide Out, 2" Receiver Hitch, Goodyear Endurance Tires, and Theatre Seating. Call Today! 352.787.7744
View all Rockwood Signature Floorplans
2026 8263MBR Features and Options
2026 Forest River Rockwood Signature 8263MBR
What Our Customers Are Saying
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Price:
$64,198
You Save: $9,209
Sale Price: $54,989
You Save: $9,209
Sale Price: $54,989
Campers Inn
Location: Leesburg FL
Stock# 108616
Location: Leesburg FL
Stock# 108616
Stock# 108616
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 8263MBR Specifications
| Sleeps | 2 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Hitch Weight | 1022 lbs |
| Dry Weight | 7655 lbs |
| Cargo Capacity | 2210 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 Lbs. |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Auto Ignite Gas/Electric |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 19' Power w/Rain Dump and LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TRLF28T1909996 |
For more information
Contact Us
Rockwood Signature 8263MBR Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


