New 2026 Forest River RV Rockwood Signature 8241DB Travel Trailer
Gadsden location! Call (256) 344-2084 today! NO HIDDEN FEES!
Reduced to $73,998 plus tax, title, and doc!
Forest River Rockwood Signature wide body travel trailer 8421DB highlights:
- King Bed Slide Out
- Kitchen Island
- Two Full Baths
- U-Shaped Dinette
This wide body travel trailer will be perfect to travel with friends and family since there are two bedrooms and two full baths! The master bedroom includes a king bed slide out, one of the dual entry doors, a wardrobe with washer/dryer prep, plus a full rear bath for added convenience. The second full bath is up front with a door from the hallway and a private door into the bedroom, where you'll find a queen bed slide out and front storage. And a 67" x 73" top bunk option is available on this model if you're needing more sleeping space! Everyone can meet in the combined kitchen and living area that includes dual opposing slides, a kitchen island, a U-shaped dinette and cozy theater seating. The kitchen appliances will let you create your best meals, and the storage space lets you keep food and essentials stocked!
With any Rockwood Signature fifth wheel or travel trailer by Forest River RV, you will enjoy superior construction that includes a fully laminated walkable roof, 6-sided full-aluminum frame, and a painted fiberglass front cap with Clear Coat for added durability. Outside, you'll find a 200W solar panel for off-grid capabilities, slam baggage doors, and Key-Alike lock system for added convenience. Head inside to find soft close roller bearing drawers, roller shades, and residential style gas range. These travel trailer and fifth wheels also feature Goodyear Endurance tires with a tire pressure monitoring system plus Dexter Torflex torsion axles for smooth towing!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
You Save: $30,811
Sale Price: $73,998
Stock# 26-083
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft |
| Hitch Weight | 1385 lbs |
| Dry Weight | 11259 lbs |
| Cargo Capacity | 2126 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 131 gals |
| Black Water Capacity | 106 gals |
| Furnace BTU | 55000 btu |
| Available Beds | King, Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 Lbs. |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| TV Info | LR TV |
| Awning Info | 11' 12' & 10' Power w/Rain Dump and LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4X4TRL829T1911270 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


