New 2026 Forest River RV Rockwood Roo 17E Expandable
Forest River Rockwood Roo expandable 17E highlights:
- Booth Dinette
- 12' Power Awning
- Full Bath
- Microwave Oven
- Exterior Storage
This expandable travel trailer is perfect for camping trips to your favorite park. You will find two queen tent end beds for cozy sleeping space plus a 39" booth dinette that will double as dining and additional sleeping space. There is also an entryway bench so you can easily pull your boots on for hiking. The three burner gas cooktop and microwave oven will let you make meals each day, and the 12V refrigerator will keep your food fresh. There is even a pantry/wardrobe that can store dry goods and clothes. Head outside to find Solid Step entry steps, a 2" receiver hitch, a 12' power awning with LED lights and exterior storage!
With any Rockwood Roo expandable travel trailer by Forest River you will enjoy smooth towing thanks to the Dexter sprung axles and nitrogen-filled tires. The key-Alike locks provide easy access in and out of your trailer, and each model includes Winegard Air 360+ prepped for WiFi for all your connection needs. Each model is constructed with a fully laminated walkable roof, a 6-sided full-aluminum frame, and complete composite wall construction for added durability. You will enjoy many interior comforts, including residential look kitchen countertops, roller shades, hidden hinge cabinet doors, and more features found within the Near Nature Package!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 113475
| Sleeps | 5 |
| Length | 18 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Hitch Weight | 418 lbs |
| Dry Weight | 3695 lbs |
| Cargo Capacity | 1723 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 29 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Two Queen Tent End Beds |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 12V Smart TV |
| Awning Info | 12' Power |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TRLU19TZ201932 |
Rockwood Roo 17E Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


