New 2026 Forest River RV Rockwood Premier Hard Side Series A213HS Folding Pop-Up Camper
POP'S UP WITH THE PUSH OF A BUTTON! YES IT HAS AN A/C!! GET OFF THE GROUND!! INCLUDES POWER FRONT JACK, SPORT TIRE OPTION, MOON AWING!
2026 A213HS Features and Options
- Two Tone Fiberglass
- MAXXAIR Fan
- 12V Refrigerator w/ 125W Roof Solar Panel
- Water Filter Supplied
- 20K BTU Furnace
- Hot Water Package (N/A A101RB, A101LE)
- Hanging Storage (Where available)
- CO Detector
- 11K Under Bunk AC (N/A A101LE)
- 2-20# LP Bottles w/ Cover (1 for A101LE)
- Power Roof Lift - Only on Dormer Units but Not Yet Completed
- Aluminum Wheels
- Durable Diamond Plate Front
- Fiberglass Laminated Roof
- 12 Volt Water Pump
- Indoor Range w/Cover (Where available)
- 4 Stabilizer Jacks w/ Sand Pads
- Dexter® Torflex® Axles
- Electric Brakes
- Solar Prep On Frame
- Battery Box & Wiring
- 30 Amp Detachable Power Cord
- 25 Amp Converter
- LED Ceiling Lights
- Andover Sable Wood Interior
- Interior Floor Lights
- Raised Panel Cabinet Doors
- Positive Latches & Catches On Doors & Drawers
- Wood Drawers with Full Extension Metal Guides
- Takes 2" Ball
- Automatic Gas Regulator
- Hot Water Pkg w/ Outside Spray Port (N/A A101RB, A101LE)
- Radial Tires w/Nitrogen
- 1 1/4" Hitch Receiver
- Spare Tire
What Our Customers Are Saying
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Price:
$30,322
You Save: $5,583
Sale Price: $24,739
You Save: $5,583
Sale Price: $24,739
Trailer Hitch RV
Location: Atascadero
Stock# A213HS-A
Location: Atascadero
Stock# A213HS-A
Stock# A213HS-A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 A213HS Specifications
| Length | 20 ft 4 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Hitch Weight | 305 lbs |
| Dry Weight | 2728 lbs |
| Cargo Capacity | 557 lbs |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| AC BTU | 10000 btu |
| Awning Info | Moon Awning |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Open Length | 20 ft 4 in |
| VIN | 4X4CPRW15TD324016 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


