New 2026 Forest River RV Rockwood Mini Lite 2524FBT Travel Trailer
View all Rockwood Mini Lite Floorplans
2026 2524FBT Features and Options
SEDONA-STONE INTERIOR
GREAT EXPECTATIONS PACKAGE
4 POWER STAB JACKS
What Our Customers Are Saying
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Price:
$54,600
You Save: $17,900
Sale Price: $36,700
You Save: $17,900
Sale Price: $36,700
Arrowhead Camper Sales. Inc.
Location: Mayfield, KY
Stock# N69680
Location: Mayfield, KY
Stock# N69680
Stock# N69680
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 2524FBT Specifications
| Sleeps | 2 |
| Length | 25 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Hitch Weight | 560 lbs |
| Dry Weight | 5124 lbs |
| Cargo Capacity | 1616 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 29 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 12V Smart TV |
| Awning Info | 20' Power with Adjustable Rain Dump and LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
For more information
Contact Us
Rockwood Mini Lite 2524FBT Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


