New 2026 Forest River RV Rockwood Mini Lite 2523MBR Travel Trailer
New Arrival 2026 Rockwood Mini Lite 2523MBR
View all Rockwood Mini Lite Floorplans
2026 2523MBR Features and Options
The Rockwood 2523MBR is the most in-demand, award-winning floorplans in the Mini Lite lineup.
This one is properly optioned, including:
• Slide toppers for added protection and longevity
• Power stabilizer jacks for quick, easy setup
• MaxxAir vent covers in both the bedroom and main living/kitchen area
Plus all the features that made this floorplan a standout:
• Spacious rear bath with oversized shower and excellent storage
• Murphy bed / sofa combo for maximum living space
• Large slide-out for an open, comfortable layout
• Fully equipped kitchen with great counter space
• Outdoor kitchen for easy entertaining
• Rockwood’s premium construction and attention to detail throughout
Units with this layout—and this setup—don’t stick around.
What Our Customers Are Saying
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Price:
$62,103
You Save: $15,604
Sale Price: $46,499
You Save: $15,604
Sale Price: $46,499
McCord's Vancouver RV
Location: Vancouver, WA
Stock# 11043
Location: Vancouver, WA
Stock# 11043
Exterior Color: White
Interior Color: Stone
Stock# 11043
Exterior Color: White
Interior Color: Stone
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 2523MBR Specifications
| Sleeps | 2 |
| Slides | 2 |
| Length | 25 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Interior Color | Stone |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 710 lbs |
| Dry Weight | 6313 lbs |
| Cargo Capacity | 1397 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 58 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 12V Smart TV |
| Awning Info | 15' Power with Adjustable Rain Dump and LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TRLB26TZ201673 |
For more information
Contact Us
Rockwood Mini Lite 2523MBR Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


