New 2026 Forest River RV Rockwood Mini Lite 2523MBR Travel Trailer
View all Rockwood Mini Lite Floorplans
2026 2523MBR Features and Options
What Our Customers Are Saying
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
The Great Outdoors RV Co.
Location: Greeley, CO
Stock# 3591
Location: Greeley, CO
Stock# 3591
Stock# 3591
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 2523MBR Specifications
| Sleeps | 2 |
| Slides | 2 |
| Length | 25 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Hitch Weight | 710 lbs |
| Dry Weight | 6313 lbs |
| Cargo Capacity | 1397 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 58 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 12V Smart TV |
| Awning Info | 15' Power with Adjustable Rain Dump and LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TRLB26TZ199018 |
For more information
Contact Us
Rockwood Mini Lite 2523MBR Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


