New 2026 Forest River RV Rockwood Mini Lite 2522FB Travel Trailer
Experience ultimate comfort with the Great Expectations Package, slide toppers, 4 power stabs, and MaxxAir fan system upgrades!
View all Rockwood Mini Lite Floorplans
2026 2522FB Features and Options
Forest River Rockwood Mini Lite travel trailer 2522FB highlights:
- Kitchen Pantry
- Front Private Bedroom
- Solid Step Entry Steps
- Full Bathroom
ChatGPT said:
What Our Customers Are Saying
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Campers Inn
Location: Naperville IL
Stock# 107243
Location: Naperville IL
Stock# 107243
Interior Color: SEDONA STONE
Stock# 107243
Interior Color: SEDONA STONE
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 2522FB Specifications
| Sleeps | 3 |
| Slides | 2 |
| Length | 25 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Interior Color | SEDONA STONE |
| Hitch Weight | 765 lbs |
| Dry Weight | 5999 lbs |
| Cargo Capacity | 1766 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 29 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 12V Smart TV |
| Awning Info | 20' Power with Adjustable Rain Dump and LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TRLB28TD466771 |
For more information
Contact Us
Rockwood Mini Lite 2522FB Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


