New 2026 Forest River RV Rockwood Mini Lite 2109S Travel Trailer
Set out on your next adventure in the Forest River Rockwood Mini Lite 2109S, a lightweight travel trailer built for couples or small families who want comfort, style, and flexibility on the road.
NEW 2026 Forest River Rockwood Mini Lite 2109S Travel Trailer
Highlights
- Semi-private front bedroom with walk-around queen bed and dual wardrobes
- 72" sofa slide with table for dining, relaxation, or extra sleeping space
- Full bath with radius shower and skylight
- Microwave oven and three-burner cooktop for indoor cooking
- Two pass-through storage compartments and flip-up storage for gear
- Exterior griddle hookup and power awning for outdoor living
Options and Key Features
- Living and Comfort
- Solid wood cabinet doors and night roller shades for a residential feel
- Entertainment center with 32" TV for movies and downtime
- Marine-grade carpet and soft-touch furnishings for comfort
- AIR 360+ omnidirectional antenna with WiFi prep for connectivity
- Exterior and Adventure
- Fully laminated one-piece walkable roof and six-sided aluminum frame for durability
- Frameless tinted windows for insulation and style
- 200W roof solar panel with inverter and charge controller for off-grid power
- Heated tanks, power tongue jack, and slam baggage doors for convenience
- Torsion-type Dexter axles, Goodyear Endurance tires with TPMS, and MORryde assist steps for a smooth, reliable ride
- Comfort and Off-Grid Readiness
- High-output 15,000 BTU A/C and efficient propane/electric hot water heater
- Solid construction with vinyl/rubber composite roofing membrane and tongue-and-groove plywood flooring
- Prepped for backup camera and additional solar panels
THIS RV INCLUDES PRIORITY NATIONWIDE RV SERVICE NETWORK
FOR MORE INFORMATION AND GREAT BUYING EXPERIENCE PLEASE STOP BY or GIVE US A CALL AT 215-822-1345 OR STOP BY AND LET US SHOW YOU ALL WE HAVE TO OFFER. CAMPERS INN OF PHILA located at 1651 BETHLEHEM PIKE (RT 309), HATFIELD, PA 19440
SALES DEPARTMENT HOURS;
MONDAY thru THURSDAY TIL 6:00 PM
FRIDAY & SATURDAY's TIL 5:00 PM
AFTER HOURS BY APPOINTMENT
CLOSED SUNDAYS
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
You Save: $13,333
Sale Price: $34,440
Stock# 113768
Interior Color: SEDONA CHOCOLATE
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Interior Color | SEDONA CHOCOLATE |
| Hitch Weight | 557 lbs |
| Dry Weight | 4493 lbs |
| Cargo Capacity | 1344 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 29 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 32" TV |
| Awning Info | 14' Power with Adjustable Rain Dump and LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TRLW24TD469418 |
Rockwood Mini Lite 2109S Reviews
-
Perfect couples camper
2018 Rockwood Mini Lite 2109S
What I liked most: First impression is well built coach and solid in construction however I stand reserved only "Time will tell."
What I'd improve: Cheap plastic toilet I would upgrade to porcelain! The slide should be deeper to accommodate a tri-fold sofa queen sleeper for extra functional sleeping space. I purchased a three burner stove that mounts on the outside rail "Gas quick connect" to cook outside. Do I dare say to use Azdel in their Rockwood construction. Happy Camping everyone......Ken Camper Dawg Ingalls9 years ago | Kenneth I. from ,
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


