New 2026 Forest River RV Rockwood Mini Lite 2109S Travel Trailer
"Guaranteed, Lowest Prices in California" FRONT WALK AROUND BED / SLIDE OUT/ 15K DUCTED A/C /11CB 12 VOLT REFER / TWO 200WATE SOLAR / W 1800W INVERTER
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 ROCKWOOD 2109S
- SEDONA – STONE INTERIOR
- GREAT EXPECTATIONS PACKAGE
- EXTRA 200W ROOF SOLAR PANEL
- 4 POWER STABILIZER JACKS
-
EXTRA MAXXAIR VENTILATION FAN AND VENt COVER
- RVIA SEAL
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $17,046
Sale Price: $34,440
Stock# 38990
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Hitch Weight | 557 lbs |
| Dry Weight | 4493 lbs |
| Cargo Capacity | 1344 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 29 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 12V TV |
| Awning Info | 14' Power with Adjustable Rain Dump and LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 468289 |
Rockwood Mini Lite 2109S Reviews
-
Perfect couples camper
2018 Rockwood Mini Lite 2109S
What I liked most: First impression is well built coach and solid in construction however I stand reserved only "Time will tell."
What I'd improve: Cheap plastic toilet I would upgrade to porcelain! The slide should be deeper to accommodate a tri-fold sofa queen sleeper for extra functional sleeping space. I purchased a three burner stove that mounts on the outside rail "Gas quick connect" to cook outside. Do I dare say to use Azdel in their Rockwood construction. Happy Camping everyone......Ken Camper Dawg Ingalls9 years ago | Kenneth I. from ,
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


