New 2026 Forest River RV Rockwood Hardside Series A216HS A-Frames
Forest River Rockwood Hardside Series A-frame camper A216HS highlights:
- Front Dormer
- 12V Refrigerator
- Exterior Storage
- Gaucho Bed
The gaucho bed is a comfy retreat, perfect for lounging or snoozing. The table transforms into a workspace or dining area, making it a great spot for meals or games. Beat the heat with the under-bunk air conditioner, keeping you chill even on the warmest days. The toilet is a welcome convenience, and the dormer adds a touch of extra headroom and natural light. The refrigerator keeps your snacks and drinks fresh, while the bunk bed provides additional sleeping space for kids or friends. And on the exterior, the pass-thru storage is perfect for stashing your outdoor gear, toys and essentials, so you can bring everything you need for a blast.
Enjoy easy towing and interior comforts with the Rockwood Hardside Series A-frame camper by Forest River! Construction begins with a fiberglass laminated roof, a two tone fiberglass exterior, and durable diamond plate front. There is a MaxxAir fan within the Core Convenience Package, along with a 20K BTU furnace, a CO detector, and aluminum wheels. Inside, you'll enjoy LED ceiling lights, raised panel cabinet doors, Andover Sable wood, and more at-home comforts. An optional power front jack can be added for convenience, plus optional ProRac permanent crossbars for added support!
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# TD322676
Exterior Color: WHITE
Interior Color: GRAY
| Sleeps | 3 |
| Length | 18 ft 5 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 5 ft 8 in |
| Interior Color | GRAY |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 365 lbs |
| Dry Weight | 2528 lbs |
| Cargo Capacity | 837 lbs |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Refrigerator Type | 12V w/125W Roof Solar Panel |
| Cooktop Burners | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| AC BTU | 11000 btu |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 125 watts |
| VIN | 4X4CPRU10TD322676 |
Rockwood Hardside Series A216HS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


