New 2026 Forest River RV Rockwood Hardside Series A213HS A-Frames
Forest River Rockwood Hardside Series A-frame camper A213HS highlights:
- Dormer
- Twin Beds with King Conversion
- Exterior Storage
- Under Bunk A/C
This versatile camper is perfect for those looking for an easy-to-tow RV for fun adventures. The dormer provides more space to relax and dine at the booth dinette, and there is a convenient Port-A-Potty so you don't have to use the camp's facilities in the middle of the night. The two twin beds come with a king bed insert so you'll have a comfortable and spacious bed to sleep on, and the under bunk A/C is close by for comfort. This camper also includes a front EZ Reach storage trunk for extra camp gear!
Enjoy easy towing and interior comforts with the Rockwood Hardside Series A-frame camper by Forest River! Construction begins with a fiberglass laminated roof, a two tone fiberglass exterior, and durable diamond plate front. There is a MaxxAir fan within the Core Convenience Package, along with a 20K BTU furnace, a CO detector, and aluminum wheels. Inside, you'll enjoy LED ceiling lights, raised panel cabinet doors, Andover Sable wood, and more at-home comforts. An optional power front jack can be added for convenience, plus optional ProRac permanent crossbars for added support!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# TD323386
Exterior Color: WHITE
Interior Color: GRAY
| Sleeps | 3 |
| Length | 20 ft 4 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 5 ft 8 in |
| Interior Color | GRAY |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 305 lbs |
| Dry Weight | 2728 lbs |
| Cargo Capacity | 577 lbs |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Two Twin with King Conversion |
| Refrigerator Type | 12V w/125W Roof Solar Panel |
| Cooktop Burners | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| AC BTU | 11000 btu |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4CPRW10TD323386 |
Rockwood Hardside Series A213HS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


