New 2026 Forest River RV Rockwood GEO Pro G20FK Travel Trailer
ONLY 4,179KLBS! EASY TO TOW AND FITS IN ALMOST ANY CAMPSITE!
INCLUDES 1 RV DEEP CYCLE BATTERY! ADD A SECOND BATTERY AND BOX FOR $249 OR ASK ABOUT LITHIUM UPGRADES!
This Forest River Rockwood Geo Pro travel trailer G20FK includes these options:
- 1 RV Deep Cycle Battery-Upgrade To A Second Battery For $249. Ask About Lithium Upgrades!
- $100 In Store Parts Credit
- Camper College Orientation
- 1 Year Route 66 RV Club Membership
- 24/7 Tech Assistance
- 10% Parts Discount At All Route 66 Locations
- 10% Camping Discount At KOA
- Upgrade To The RV Club Unlimited For Only $219.95!
- Extra 200 Watt Solar Panel For 400 Watts Of Solar
- Sunset Seeker Package
- Sofa Slide Out
- Exterior Ladder
- Flip-Up Bunk
- Full Bath
- Exterior Kitchen
Are you looking for a lightweight trailer with at-home comforts? Take a look at this single slide out unit that can sleep three to four each night. There is a queen-size bed in the back with a 26" x 80" flip-up bunk for cozy sleeping space, a 72" sofa with cupholders to relax on, plus a 12V TV for movie nights! The front kitchen includes a 12V refrigerator to store food, plus a microwave oven and a gas oven to cook meals each day.
With any Rockwood GEO Pro travel trailer by Forest River you will enjoy easy towing, durable construction, and off-road capabilities with larger laminated roof! Each model is constructed with complete composite wall construction for added strength and durability, and Dexter® axles that will make towing easier than ever. Inside, you'll find sleek back up camera prep for added security, a refrigerator and a microwave, plus many other interior amenities that will make you feel at home on the road.
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
You Save: $4,549
Sale Price: $34,932
Stock# NTRW542
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft 8 in |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Hitch Weight | 619 lbs |
| Dry Weight | 4179 lbs |
| Cargo Capacity | 1278 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 12V Smart TV |
| Awning Info | 15' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 400 watts |
Rockwood GEO Pro G20FK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


