New 2026 Forest River RV Rockwood GEO Pro G20FBS Travel Trailer
Light Weight and Fits Lots of Vehicles!
Forest River Rockwood Geo Pro travel trailer G20FBS highlights:
- 72" Sofa Slide Out
- Microwave Oven
- Dual Wardrobes
- Exterior Storage
This travel trailer will feel more like home with its front bedroom and walk-around full-size bed. You'll enjoy the 12V TV as you relax on the 72" sofa with a table and cupholders. The full rear bath includes a spacious shower to clean up in each day and there is a linen closet for clean towels. When you're ready to prepare dinner you'll have a three burner cooktop and microwave oven indoors! And don't forget the exterior storage allows you to bring along beach toys and tackle boxes. The optional Power Package available on this model includes three 200W solar panels, a side solar plug-in, a 3kW 160A inverter, and more off-grid features!
With any Rockwood GEO Pro travel trailer by Forest River you will enjoy easy towing, durable construction, and off-road capabilities with a fully laminated roof! Each model is constructed with complete composite wall construction for added strength and durability, and Dexter® axles that will make towing easier than ever. Inside, you'll find sleek back up camera prep for added security, a refrigerator and a microwave, plus many other interior amenities that will make you feel at home on the road.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $5,427
Sale Price: $29,566
Stock# 040431
Exterior Color: WHITE
Interior Color: CARSON TAUPE
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft 8 in |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Interior Color | CARSON TAUPE |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 421 lbs |
| Dry Weight | 3669 lbs |
| Cargo Capacity | 752 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Type | 12V |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 12V Smart TV |
| Awning Info | 14' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5ZT2RSKC1T3040431 |
Rockwood GEO Pro G20FBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


