New 2026 Forest River RV Rockwood GEO Pro G20BH Travel Trailer
Forest River Rockwood Geo Pro travel trailer G20BH highlights:
- Exterior Storage
- Full-Size Bed
- 14' Power Awning
- Dinette Slide Out
- Bunk Beds
You're going to love camping with your family or friends in this spacious bunk model! The bunk beds will be perfect for little ones, while you take the front full-size bed. There is also a 44" booth dinette within the slide out for additional sleeping and seating space. The kitchen includes everything the chef will need to prepare meals each day, including a recessed cooktop, microwave oven, and a 12V refrigerator for perishables. If the weather is nice, you may just go outside and relax under the 14' power awning. And check out the exterior storage that will be perfect for luggage, or extra camp gear.
With any Rockwood GEO Pro travel trailer by Forest River you will enjoy easy towing, durable construction, and off-road capabilities with a fully laminated roof! Each model is constructed with complete composite wall construction for added strength and durability, and Dexter® axles that will make towing easier than ever. Inside, you'll find sleek back up camera prep for added security, a refrigerator and a microwave, plus many other interior amenities that will make you feel at home on the road.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# 22120
Exterior Color: WHI
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft 8 in |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Exterior Color | WHI |
| Hitch Weight | 501 lbs |
| Dry Weight | 3843 lbs |
| Cargo Capacity | 1155 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Type | 12V |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 12V Smart TV |
| Awning Info | 14' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5ZT2RSKC5T3041758 |
Rockwood GEO Pro G20BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


