New 2026 Forest River RV Rockwood GEO Pro G19FBS Travel Trailer
Forest River Rockwood Geo Pro travel trailer G19FBS highlights:
- Exterior Storage
- Full Bath
- Microwave Oven
- Wardrobe
- 32" 12V Refrigerator
This is the perfect couple's trailer, so sneak away for a weekend in the woods. There is a 72" sofa with cupholders with a table that will be perfect for meals times and relaxing. This model includes a 32" 12V TV to keep you busy on those rainy days, and the queen bed will provide a great night's rest. This model also includes an outside griddle and an 11' power awning so you can enjoy those nice days outdoors!
With any Rockwood GEO Pro travel trailer by Forest River you will enjoy easy towing, durable construction, and off-road capabilities with larger 15" tires and a lift kit! Each model is constructed with complete composite wall construction for added strength and durability, and the torsion axle, Rubber-Ryde suspension will make towing easier than ever. Inside, you'll find sleek roller shades for added privacy, a 12V refrigerator and a microwave, plus a 20,000 BTU furnace to keep you warm during the colder camping months.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 039536
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft 8 in |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 437 lbs |
| Dry Weight | 3543 lbs |
| Cargo Capacity | 894 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 32" 12V TV |
| Awning Info | 11' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 5ZT2RSHC0T3039536 |
Rockwood GEO Pro G19FBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


