New 2026 Forest River RV Rockwood GEO Pro G15FBS Travel Trailer
Adventure-ready and easy to tow—explore more with the 2026 Rockwood GEO Pro G15FBS.
View all Rockwood GEO Pro Floorplans
2026 G15FBS Features and Options
Forest River Rockwood Geo Pro travel trailer G15FBS highlights:
- Single Slide Out
- 11' Power Awning
- Convection Microwave
- Full Bath
- 2" Receiver Hitch
What Our Customers Are Saying
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Price:
$36,440
You Save: $9,451
Sale Price: $26,989
You Save: $9,451
Sale Price: $26,989
Campers Inn
Location: Naperville IL
Stock# 105179
Location: Naperville IL
Stock# 105179
Stock# 105179
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 G15FBS Specifications
| Sleeps | 2 |
| Length | 17 ft 5 in |
| Ext Width | 7 ft 8 in |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Hitch Weight | 498 lbs |
| Dry Weight | 3435 lbs |
| Cargo Capacity | 1063 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Murphy Bed |
| Refrigerator Type | 12V |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 32" 12V TV |
| Awning Info | 11' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2RSGC1T3038784 |
For more information
Contact Us
Rockwood GEO Pro G15FBS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


