New 2026 Forest River RV Rockwood GEO Pro G13LE Travel Trailer
SOLD! I WENT TO WASHINGTON!
INCLUDES 1 RV DEEP CYCLE BATTERY! ADD A SECOND BATTERY AND BOX FOR $249 OR ASK ABOUT LITHIUM UPGRADES!
This Forest River Rockwood Geo Pro travel trailer G13LE includes these options:
- 1 RV Deep Cycle Battery-Ask About Upgrades!
- $100 In Store Parts Credit
- Camper College Orientation
- 1 Year Route 66 RV Club Membership
- 24/7 Tech Assistance
- 10% Parts Discount At All Route 66 Locations
- 10% Camping Discount At KOA
- LE Package
- 54" x 74" Bed
- Bunkhouse
- Sleeps Four
- Power Awning
Perfect for couples, families, or friends, this trailer offers a comfortable and functional space to relax, recharge, and explore. The full bathroom is a serene retreat, equipped with everything you need to refresh and rejuvenate after a day of adventure. The two bunk beds give a snug and inviting sleeping spot, perfect for kids or adults looking for a cozy spot to rest. The kitchen is equipped with a microwave for quick and easy meal prep, and a fridge to keep your favorite snacks and drinks fresh. Overhead cabinets provide plenty of storage for your gear, cookware, and essentials, keeping your trailer tidy and organized. The bed offers a restful sleeping space, perfect for unwinding after a long day of exploring.
With any Rockwood GEO Pro travel trailer by Forest River you will enjoy easy towing, durable construction, and off-road capabilities with larger laminated roof! Each model is constructed with complete composite wall construction for added strength and durability, and Dexter® axles that will make towing easier than ever. Inside, you'll find sleek back up camera prep for added security, a refrigerator and a microwave, plus many other interior amenities that will make you feel at home on the road.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# NTRW540
| Sleeps | 4 |
| Length | 14 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 7 ft 3 in |
| Hitch Weight | 284 lbs |
| Dry Weight | 2258 lbs |
| Cargo Capacity | 1488 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Full, Bunks |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| Awning Info | 11' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | N/A |
Rockwood GEO Pro G13LE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


