New 2026 Forest River RV Rockwood GEO Pro G13LE Travel Trailer
"Guaranteed, Lowest Prices in California" Bunk House / Power Awning / Full Bath / Dry Weight 2227!!!
View all Rockwood GEO Pro Floorplans
2026 G13LE Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2026 ROCKWOOD 13LE
- LE PACKAGE 2 TONE FIBERGLASS EXTERIOR, HIGH GLOSS FIBERGLASS CAP (N/A 11LE), COMPOSITE STRUCTRAL EXTERIOR WALLS, VACUUM LAMINATED ROOF, ALUMINUM CAGE CONSTRUCTION, FRAMED WINDOWS, POWER AWNING, SOLAR SIDE PORT, REFRIGERATOR, MICROWAVE OVEN, 6-GAL WATER HEATER (N/A 11LE), 20,000 BTU FURNACE, WALL MOUNT A/C (17LE ROOF MOUNT), DEXTER LEAFSPRINT AXLES, ROLLER SHADES, STABILIZER JACKS, RECESSED 2- BURNER COOKTOP WITH GLASS COVER, 2" ACCESSORY HITCH (11LE 1-1/4" HITCH), SOFT CLOSE ROLLER BEARING DRAWERS
- RVIA SEAL
What Our Customers Are Saying
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
Price:
$24,852
You Save: $7,857
Sale Price: $16,995
You Save: $7,857
Sale Price: $16,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 39313
Location: Turlock, CA
Stock# 39313
Stock# 39313
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 G13LE Specifications
| Sleeps | 4 |
| Length | 14 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 7 ft 3 in |
| Hitch Weight | 284 lbs |
| Dry Weight | 2296 lbs |
| Cargo Capacity | 1488 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Full |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| Awning Info | 11' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | N/A |
| VIN | 323997 |
For more information
Contact Us
Rockwood GEO Pro G13LE Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Bunkhouse Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


