New 2026 Forest River RV ROCKWOOD GEO-PRO 19RL Travel Trailer
2026 19RL Features and Options
2026 Rockwood Geo Pro 19RL Features:
*Rear Theater Seats*Center Kitchen*Bathroom w/ Tub/Shower Combo*Front Queen Bedroom*Slide Toppers*Power Stabilizer Jacks and much more.
SUPERIOR CONSTRUCTION
- Complete Composite Wall Construction
- 5/8" Tongue & Groove Plywood Floor
- Fully Laminated Walkable Roof
- 6-Sided Full-Aluminum Frame
- Aluminum Floor Joists
- Aluminum Dinette, Bed, and Bunk
- Aluminum Truss Roof Bracing
- Fiberglass Front Cap
- Automotive Glass Windshield
STANDARD FEATURES
- Key-Alike Lock System
- Back-Up Camera Prep
- 200W Solar Panel w/1800W Inverter & 30A Charge Controller
- Maxxair Fan with Cover
- Winegard Air 360+ Prepped for WiFi
- Sport Tire and Wheel Package
- Frameless Windows
- Additional Solar Prep
- Double Battery Box
- Double 20 Lb. LP Tanks
- Power Pro™ Voice Activated Control Panel
SAFETY STANDARDS
- MORryde Solid, Supported Steps
- Dexter® Torflex® Axles
- Nitrogen-Filled Tires w/Balancing Beads
- RoadTech Tire Pressure Monitoring
CLIMATE PROTECTION PACKAGE
- 12V Thermostat-Controlled Heated Tanks
- Radiant Foil in Front Cap
-
Call or Text for more information 218-485-9900
Not what you are looking for? Check out our other similar 20' -25' Travel Trailers!
(Advertised pricing excludes applicable taxes, title, and licensing.)
What Our Customers Are Saying
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Price:
$34,961
You Save: $4,381
Sale Price: $30,580
You Save: $4,381
Sale Price: $30,580
Oak Lake RV
Location: Oak Lake RV
Stock# 39496
Location: Oak Lake RV
Stock# 39496
Stock# 39496
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 19RL Specifications
| Sleeps | 2 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft 8 in |
| GVWR | 4997 lbs |
| Dry Weight | 3711 lbs |
| Cargo Capacity | 1248 lbs |
| Tire Size | 25517 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door 12V/Electric |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric w/ LED Lighting |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2RSKC2T3039496 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


