New 2026 Forest River RV RiverStone 44DBL Fifth Wheel
LEGACY PACKAGE W/PREMIUM FULL BODY PAINT / 2ND HIDDEN BEDROOM / TWO FULL BATHROOM / STACKABLE WASHER DRYER / HYDRAULIC DISC BRAKES / ADDITIONAL 400W OF SOLAR PANELS & 2000W INVERTER
View all RiverStone Floorplans
2026 44DBL Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 RIVERSTONE 44DBL
- COCOA BEAN WOOD - RIPPLEBROOK FURNITURE
- FROST PREMIUM FULL BODY PAINT
- MAX GRAPHICS PACKAGE WITH PAINTED CAPS
- RIVERSTONE LUXURY PACKAGE
- ULTIMATE ELECTRONICS PACKAGE
- LEGACY PACKAGE W/PREMIUM FULL BODY PAINT
- FULL BODY PAINT, 100AH LITHIUM BATTERY, 3RD HIGH PERFORMANCE A/CW/HEAT PUMP,
- HYDRAULIC DISC BRAKES, ADDITIONAL 400W OF
- SOLAR PANELS, LCI WASTE MASTER SYSTEM
- PREMIUM PACKAGE
- HELUX COILED PIN BOX, 4 CAMERA SYSTEM, SLIDE ROOM AWNING TOPPERS W/METAL WEATHER SHIELDS, OUTSIDE TV, STARLINK STD
- KIT
- CARBON MONOXIDE DETECTOR
- RVIASEAL
What Our Customers Are Saying
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Price:
$227,961
You Save: $64,007
Sale Price: $163,954
You Save: $64,007
Sale Price: $163,954
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 38925
Location: Turlock, CA
Stock# 38925
Stock# 38925
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 44DBL Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 44 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 2940 lbs |
| GVWR | 23940 lbs |
| Dry Weight | 19271 lbs |
| Cargo Capacity | 4669 lbs |
| Fresh Water Capacity | 79 gals |
| Grey Water Capacity | 120 gals |
| Black Water Capacity | 80 gals |
| Tire Size | 17.5" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King, Murphy |
| Refrigerator Type | French Door with Ice Maker |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 8000 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Type | Truma Aqua Go Comfort On Demand |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR Samsung LED Smart TV, BR 40" Smart LED TV |
| Awning Info | 10' & 19' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 005450 |
For more information
Contact Us
RiverStone 44DBL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


