New 2026 Forest River RV RiverStone 420RE Fifth Wheel
REAR ENTERTAINMENT WITH L- SHAPED SOFA / WORK DESK / KING BED SUITE / STACKABLE WASHER AND DRYER / DISHWASHER / 3 AC !!!
View all RiverStone Floorplans
2026 420RE Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 RIVERSTONE 420RE
- SLUMBER SLOTH WOOD – RIBBLEBROOK
- FURNITURE
- SILVER SKY PREMIUM FULL BODY PAINT
- MAX GRAPHICS PACKAGE WITH PAINTED CAPS
- RIVERSTONE LUXURY PACKAGE
- ULTIMATE ELECTRONICS PACKAGE
- LEGACY PACKAGE W/PREMIUM FULL BODY PAINT
- FULL BODY PAINT. 100AH LITHIUM BATTERY, 3RD
- HIGH PERFORMANCE A/C W/HEAT PUMP,
- HYDRAULIC DISC BRAKES, ADDITIONAL 400W OF
- SOLAR PANELS, LCI WASTE MASTER SYSTEM
- PREMIUM PACKAGE
- HELUX COILED PIN BOX , 4 CAMERA SYSTEM,
- SLIDE ROOM AWNING TOPPERS W/METAL
- WEATHER SHEILDS, OUTSIDE TV, STARLINK STD KIT
- CARBON MONOXIDE DETECTOR
- RVIA SEAL
What Our Customers Are Saying
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Price:
$226,833
You Save: $73,838
Sale Price: $152,995
You Save: $73,838
Sale Price: $152,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 39549
Location: Turlock, CA
Stock# 39549
Stock# 39549
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 420RE Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 5 |
| Length | 44 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 3240 lbs |
| GVWR | 24000 lbs |
| Dry Weight | 18065 lbs |
| Cargo Capacity | 5935 lbs |
| Fresh Water Capacity | 79 gals |
| Grey Water Capacity | 100 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 17.5" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | French Door with Ice Maker |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 8000 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Type | Truma Aqua Go Comfort On Demand |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR Samsung LED Smart TV, BR 40" Smart LED TV |
| Awning Info | 11' 6' and 20' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 005570 |
For more information
Contact Us
RiverStone 420RE Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


