New 2026 Forest River RV R Pod RP-207 Travel Trailer
Full Rear Bath / Theater Seating / Front Private Bedroom / Bar Top & Flip Up Window / Large Roof Mounted Solar Panel !!
View all R Pod Floorplans
2026 RP-207 Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 R-POD 207
- MOON DUST INTERIOR COLOR
- HOOD RIVER EDITION
- R POD CAMP READY PACKAGE
- RVIA SEAL
What Our Customers Are Saying
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Price:
$46,487
You Save: $13,492
Sale Price: $32,995
You Save: $13,492
Sale Price: $32,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 39288
Location: Turlock, CA
Stock# 39288
Stock# 39288
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 RP-207 Specifications
| Sleeps | 2 |
| Length | 25 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 495 lbs |
| GVWR | 6218 lbs |
| Dry Weight | 4718 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 12V TV |
| Awning Info | 13' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 028290 |
For more information
Contact Us
R Pod RP-207 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


