New 2026 Forest River RV R Pod RP-206 Travel Trailer
REAR FULL BATH / OUTDOR GRIDDLE / BAR TOP WITH 2 CHAIR & FLIP-UP WINDOW / THEATER SEATING / LARGE ROOF MOUNTED SOLAR SYSTEM !!
View all R Pod Floorplans
2026 RP-206 Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features that come with the unit are:-
- 2026 R-POD 206
- MOON DUST INTERIOR COLOR
- HOOD RIVER EDITION
- R POD CAMP READY PACKAGE
- RVIA SEAL
What Our Customers Are Saying
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Price:
$49,358
You Save: $14,363
Sale Price: $34,995
You Save: $14,363
Sale Price: $34,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 38830
Location: Turlock, CA
Stock# 38830
Stock# 38830
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 RP-206 Specifications
| Sleeps | 2 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Hitch Weight | 467 lbs |
| Dry Weight | 4669 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 12V TV |
| Awning Info | 13' Power |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 027789 |
For more information
Contact Us
R Pod RP-206 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Front Bedroom Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


