New 2026 Forest River RV R Pod RP-198 Travel Trailer
200 WATT SOLAR, 15K BTU A/C
Forest River R-Pod travel trailer RP-198 highlights:
- Walk-Thru Bath
- 14' Patio Awning
- 12V Black Glass Refrigerator
- Round Kitchen Sink
Whether you spend your days at the lake or in the woods, you'll be met with comfort in this spacious travel trailer. There is a rear dinette where you can enjoy your meals together, a 56" theater seat across from a 12V TV, and a slide out for added space. The walk-thru bath includes a night light for easy nighttime use, and the front master bedroom includes a queen bed just like at home. There are also dual wardrobes and end tables plus an entertainment center if you want to add a TV. Outside, you'll find a rear accessory hitch, a 14' awning, and a slam latch cargo doors to keep your gear secure. This model also includes the Hood River Edition that comes with Mud Legend all terrain tires with TPMS, advanced ground clearance, a MaxxAir vent cover, and 12V tank heaters!
With any R-Pod travel trailer by Forest River, you will enjoy affordable luxury at the lowest tow weight in its class! There is a sealed underbelly with forced heat, a curved dual-pane acrylic front window with a bug screen and night shade, plus a large roof mounted solar panel for off-grid capabilities. The 15K A/C unit will keep you comfortable during the summer camping months, and the tankless water heater will provide endless hot showers after hiking, biking, swimming and more! Each model also includes a black glass friction hinge entrance door, roof ladder prep, exterior motion lighting, plus a hot and cold exterior spray port to wash off sand from the beach. Inside, you'll enjoy seamless Surf-X kitchen countertops, blackout roller shades, and a central vacuum system for hassle-free cleaning!
Features may vary between the West Coast and the Midwest Build.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $15,852
Sale Price: $33,990
Stock# TV028226
Exterior Color: WHITE
Interior Color: BROWN
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Interior Color | BROWN |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 475 lbs |
| GVWR | 6094 lbs |
| Dry Weight | 4678 lbs |
| Cargo Capacity | 1399 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15 btu |
| TV Info | 12V TV |
| Awning Info | 14' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5ZT2RPJB3TV028226 |
R Pod RP-198 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


