New 2026 Forest River RV R Pod RP-197 Travel Trailer
REAR FULL BATH / FRONT MURPHY / SIDE WINDOWS / 200W SOLAR PANEL
View all R Pod Floorplans
2026 RP-197 Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2026 RPOD RPT197
- MOON DUST INTERIOR COLOR
- HOOD RIVER EDITION
- R POD CAMP READY PACKAGE
- RVIA SEAL
What Our Customers Are Saying
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Price:
$43,420
You Save: $12,425
Sale Price: $30,995
You Save: $12,425
Sale Price: $30,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 37700
Location: Turlock, CA
Stock# 37700
Stock# 37700
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 RP-197 Specifications
| Sleeps | 2 |
| Length | 23 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Hitch Weight | 470 lbs |
| Dry Weight | 4054 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Convection Cooking | Yes |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15 btu |
| TV Info | 12V TV |
| Awning Info | 12' Power |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 027156 |
For more information
Contact Us
R Pod RP-197 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


