New 2026 Forest River RV R Pod RP-194 Travel Trailer
Hood River Edition
Forest River R-Pod Classic travel trailer RP-194 highlights:
- Queen Bed
- Full Bath
- Kitchen Pantry
- Air Fryer Microwave
- Exterior Storage
Optional Equipment Installed On This Unit: Hood River Edition, R-Pod Camp Ready Package
This travel trailer is the perfect couple's trailer with sleeping space for an overnight guest on the booth dinette. You will enjoy the front queen bed for a great night's rest, and there is a full bath on board to clean up each day. A two-burner cooktop in the kitchen will let you cook meals inside instead of over a fire outside, and there is ample counter space to set out the meal. After dinner is cleaned up, head outdoors to relax under the 11' awning! This model also includes the Hood River Edition that comes with Mud Legend all terrain tires with TPMS, advanced ground clearance, a MaxxAir vent cover, and 12V tank heaters!
With any R-Pod travel trailer by Forest River, you will enjoy affordable luxury at the lowest tow weight in its class! There is a sealed underbelly with forced heat, a curved dual-pane acrylic front window with a bug screen and night shade, plus a large roof mounted solar panel for off-grid capabilities. The 15K A/C unit will keep you comfortable during the summer camping months, and the tankless water heater will provide endless hot showers after hiking, biking, swimming and more! Each model also includes a black glass friction hinge entrance door, roof ladder prep, exterior motion lighting, plus a hot and cold exterior spray port to wash off sand from the beach. Inside, you'll enjoy seamless Surf-X kitchen countertops, blackout roller shades, and a central vacuum system for hassle-free cleaning!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $9,081
Sale Price: $28,990
Stock# 265100
Interior Color: Moon Dust
| Sleeps | 3 |
| Length | 20 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Interior Color | Moon Dust |
| Hitch Weight | 360 lbs |
| GVWR | 4760 lbs |
| Dry Weight | 3404 lbs |
| Cargo Capacity | 1356 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 12V TV |
| Awning Info | 11' |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2RPHC1TV028188 |
R Pod RP-194 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


