New 2026 Forest River RV R Pod RP-192 Travel Trailer
REAR BATH / LIGHT WEIGHT/ FRONT MURPHY BED /SMOOTH FIBERGLASS/ LARGE ROOF MOUNTED SOLAR PANEL !!
View all R Pod Floorplans
2026 RP-192 Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 R-POD 192-47
- MOON DUST INTERIOR COLOR
- HOOD RIVER EDITION
- R POD CAMP READY PACKAGE
- RVIA SEAL
What Our Customers Are Saying
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Price:
$39,571
You Save: $11,576
Sale Price: $27,995
You Save: $11,576
Sale Price: $27,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 38828
Location: Turlock, CA
Stock# 38828
Stock# 38828
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 RP-192 Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 22 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Hitch Weight | 385 lbs |
| Dry Weight | 3649 lbs |
| Cargo Capacity | 1136 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 12V TV |
| Awning Info | 11' Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 027831 |
For more information
Contact Us
R Pod RP-192 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


