New 2026 Forest River RV R Pod RP-185 Travel Trailer
Hood River Edition
Forest River R Pod travel trailer RP-185 highlights:
- Jackknife Sofa with Leg Rests
- Exterior Slam Latch Cargo Doors
- Full Bath
- Air Fryer/Microwave
Optional Equipment Installed On This Unit: Hood River Edition, R-Pod Camp Ready Package
This travel trailer makes time at the campground easier than ever. Once you arrive at your site, you can put out the 14' awning, unload the exterior storage, then stretch your legs on a trail. The rear corner kitchen will let you make lunch when you return, and there is a bar top with two chairs where you can dine at. The jackknife sofa with leg rests is within a slide out so you can enjoy more floor space, and the front queen bed is sure to make you feel right at home. This model also includes the Hood River Edition that comes with Mud Legend all terrain tires with TPMS, advanced ground clearance, a MaxxAir vent cover, and 12V tank heaters!
With any R-Pod travel trailer by Forest River, you will enjoy affordable luxury at the lowest tow weight in its class! There is a sealed underbelly with forced heat, a curved dual-pane acrylic front window with a bug screen and night shade, plus a large roof mounted solar panel for off-grid capabilities. The 15K A/C unit will keep you comfortable during the summer camping months, and the tankless water heater will provide endless hot showers after hiking, biking, swimming and more! Each model also includes a black glass friction hinge entrance door, roof ladder prep, exterior motion lighting, plus a hot and cold exterior spray port to wash off sand from the beach. Inside, you'll enjoy seamless Surf-X kitchen countertops, blackout roller shades, and a central vacuum system for hassle-free cleaning!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
You Save: $10,432
Sale Price: $33,990
Stock# 265098
Interior Color: Moon Dust
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Interior Color | Moon Dust |
| Hitch Weight | 430 lbs |
| GVWR | 5000 lbs |
| Dry Weight | 4089 lbs |
| Cargo Capacity | 911 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 12V TV |
| Awning Info | 14' |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2RPHC4TV028167 |
R Pod RP-185 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


