New 2026 Forest River RV R Pod RP-185 Travel Trailer
Forest River R Pod travel trailer RP-185 highlights:
- Jackknife Sofa with Leg Rests
- Exterior Slam Latch Cargo Doors
- Full Bath
- Air Fryer/Microwave
This travel trailer makes time at the campground easier than ever. Once you arrive at your site, you can put out the 14' awning, unload the exterior storage, then stretch your legs on a trail. The rear corner kitchen will let you make lunch when you return, and there is a bar top with two chairs where you can dine at. The jackknife sofa with leg rests is within a slide out so you can enjoy more floor space, and the front queen bed is sure to make you feel right at home.
With any R-Pod travel trailer by Forest River, you will enjoy affordable luxury at the lowest tow weight in its class! There is a sealed underbelly with forced heat, a curved dual-pane acrylic front window with a bug screen and night shade, plus a large roof mounted solar panel for off-grid capabilities. The 15K A/C unit will keep you comfortable during the summer camping months, and the tankless water heater will provide endless hot showers after hiking, biking, swimming and more! Each model also includes a black glass friction hinge entrance door, roof ladder prep, exterior motion lighting, plus a hot and cold exterior spray port to wash off sand from the beach. Inside, you'll enjoy seamless Surf-X kitchen countertops, blackout roller shades, and a central vacuum system for hassle-free cleaning!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $10,601
Sale Price: $29,966
Stock# N3077-26
Exterior Color: WHITE
Interior Color: MOON DUST
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Interior Color | MOON DUST |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 430 lbs |
| GVWR | 5000 lbs |
| Dry Weight | 4089 lbs |
| Cargo Capacity | 911 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 12V TV |
| Awning Info | 14' |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TRPU10TB035039 |
R Pod RP-185 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


