New 2026 Forest River RV R Pod RP-185 Travel Trailer
JACK KNIFE SOFA WITH LEG REST / QUEEN BED/ BAR TOP COUNTER/ FLIP UP PANORAMIC WINDOW
View all R Pod Floorplans
2026 RP-185 Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 RPOD 185
- MOON DUST INTERIOR COLOR
- HOOD RIVER EDITION
- R POD CAMP PACKAGE
- RVIA SEAL
What Our Customers Are Saying
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Price:
$42,601
You Save: $12,606
Sale Price: $29,995
You Save: $12,606
Sale Price: $29,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 37463
Location: Turlock, CA
Stock# 37463
Stock# 37463
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 RP-185 Specifications
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Hitch Weight | 430 lbs |
| Dry Weight | 4089 lbs |
| Cargo Capacity | 911 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 14' |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 027199 |
For more information
Contact Us
R Pod RP-185 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


