New 2026 Forest River RV R Pod RP-171 Travel Trailer
Booth Dinette Slide! Queen Bed!
View all R Pod Floorplans
2026 RP-171 Features and Options
What Our Customers Are Saying
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Price:
$31,008
You Save: $11,213
Sale Price: $19,795
You Save: $11,213
Sale Price: $19,795
Royal RV Center
Location: Middlebury, IN
Stock# R035384
Location: Middlebury, IN
Stock# R035384
Stock# R035384
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 RP-171 Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 19 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Hitch Weight | 360 lbs |
| Dry Weight | 2529 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TRP711TB035384 |
For more information
Contact Us
R Pod RP-171 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


