New 2026 Forest River RV R Pod RP-171 Travel Trailer
FRONT DINETTE BED COMBO/ 12V TV / PASS THROUGH STORAGE/ QUEEN BED / LARGE ROOF MOUNTED SOLAR PANEL
View all R Pod Floorplans
2026 RP-171 Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 R-POD 171
- MOON DUST INTERIOR COLOR
- HOOD RIVER EDITION
- R POD CAMP READY PACKAGE
- RVIA SEAL
What Our Customers Are Saying
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Price:
$34,198
You Save: $10,203
Sale Price: $23,995
You Save: $10,203
Sale Price: $23,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 38749
Location: Turlock, CA
Stock# 38749
Stock# 38749
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 RP-171 Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 19 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Hitch Weight | 360 lbs |
| Dry Weight | 2529 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 12V TV |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 027802 |
For more information
Contact Us
R Pod RP-171 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


