New 2026 Forest River RV Quailridge Summit 40CKCL-S Park Models
Forest River Quailridge Summit park model 40CKCL-S highlights:
- Rear Private Bedroom
- Front Living Area
- Sofa
- Loft
- Spacious Pantry
You will enjoy vacationing in this park model! With an L-shaped kitchen to make whipping up your delicious meals even easier, and the table with four chairs is conveniently located across from it too. After you have finished dining, you can relax on the front sofa or in the swivel chair with a ceiling fan above it all to keep you cool. You might like to venture to the rear private bedroom and take a quick nap on the queen-sized bed. And the loft in this unit will provide extra sleeping or storage space!
You can be sure any one of the Forest River Quailridge Summit park models will give you years of enjoyment thanks to the corrosion resistant enclosed underbelly, a 10" welded I-beam chassis, and residential vinyl flooring. Throughout the interior, you will find plenty of at-home features you are sure to love like the cushion backed vinyl flooring, shaker style two panel interior doors, and stainless-steel sink. Each unit features a complete kitchen, private bedroom, and full bath. There are also available options to further customize your park model to fit your needs!
Does not include central air but is available to add.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $8,038
Sale Price: $73,945
Stock# 06097
Exterior Color: Cypress/Tan
Interior Color: Onyx/Black
| Sleeps | 6 |
| Length | 36 ft 3 in |
| Ext Width | 11 ft |
| Ext Height | 14 ft |
| Interior Color | Onyx/Black |
| Exterior Color | Cypress/Tan |
| GVWR | 20420 lbs |
| Dry Weight | 14335 lbs |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 17.5 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | Standard Residential |
| Water Heater Capacity | 20 gal |
| Water Heater Type | Electric |
| AC BTU | 5000 btu |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4PRTS37TH006097 |
Quailridge Summit 40CKCL-S Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


