New 2026 Forest River RV Puma Vista 429LFT Destination Trailer
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
Forest River Puma Vista destination trailer 429LFT highlights:
- Private Bunkhouse Suite
- Triple Slides
- Outside Storage
- King Bed Slide Out
- Sofa
- Two Full Baths
If you're planning to camp with a larger group or your family, this destination trailer will provide everything you're looking for! Your guests can take the rear bunkhouse suite that includes a slide out with a jiffy sofa and bunk bed, an entertainment center, and a full bath. You'll also find one of the dual entry doors here for added convenience. There are steps just outside the bunkhouse that lead to the loft with two bunk mats and storage space to keep this space tidy! The front private bedroom will be perfect for you with its king bed slide out, wardrobe/closet, and bedroom desk if you're needing to work from home. There is even a closet with the option to add washer and dryer prep. In the morning, everyone can meet in the combined middle living area and kitchen. A large slide out here houses the table and chairs plus the sofa, and the fireplace is close by to make it feel a little more like home!
Each Puma Vista destination trailer by Forest River is designed to give you unforgettable getaways to the destination of your choice! The Value Shopper Package features Congoleum linoleum, LED lighting, an AM/FM/Bluetooth stereo, and a tankless water heater to name a few comforts. There are also solid surface countertops, a 12V ceiling fan in the living room, an outside shower, two exterior speakers, and more amenities found within the Vista Marquis and Vista LFT Loft Packages!
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $29,545
Sale Price: $57,878
Stock# 8PR947
Interior Color: 5
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 42 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Interior Color | 5 |
| Hitch Weight | 1730 lbs |
| GVWR | 13900 lbs |
| Dry Weight | 12114 lbs |
| Cargo Capacity | 1786 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 65 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential Style |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 32" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 21' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TPU823TP108947 |
Puma Vista 429LFT Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


