New 2026 Forest River RV Puma Vista 420LFT Destination Trailer
50 AMP Service, 3 A/C's, Fireplace, Theater Seating, Washer/Dryer, Tankless Water Heater.
Palomino Puma Destination trailer 420LFT highlights:
- Double Loft Areas
- Kitchen Island
- Triple Slides
- Dual Entry Doors
- Outside Storage Compartments
Layout & Sleeping Areas
Front Master Suite
-
King bed slide-out for maximum comfort.
-
Large wardrobe + dresser storage.
Loft Area
-
Two lofts: one above the front bedroom (with two 32"× 80" bunk mats) and another above the rear bathroom (32"× 80" bunk). Great for kids, guests, or extra storage.
Main Living & Convertible Seating
-
L-shaped sofa, free-standing table with bench & chairs, and convertible areas for additional sleep.
Kitchen & Appliances
-
Residential-style refrigerator (large capacity) for everyday food storage.
-
Four-burner cooktop + oven for full meal preparation.
-
Kitchen island with extra counter space and storage.
-
Pantry and ample cabinetry for organization.
Bathroom & Utility
-
Full rear bathroom with 32"×40" shower w/ seat.
-
Washer/dryer prep underneath the second loft.
Interior Comfort & Features
-
Entertainment center with fireplace and a 50" TV (living room).
-
Plenty of living space thanks to triple slides — feels more like a home than a trailer.
-
Night roller shades, LED interior lighting, and designer flooring add comfort and style (from standard value packages).
-
Solar and Wi-Fi prep, AM/FM/Bluetooth stereo, and TV antenna with booster/cable hookups.
Exterior & Convenience
-
Dual entry doors for easy access into the living area and bedroom.
-
Exterior storage compartments for gear and camping supplies.
-
Outside shower for rinsing off after outdoor activities (often included with mid/upper packages).
-
Folding grab handle and stabilizer jacks improve setup convenience.
-
Multiple AC units (some dealer configurations list three) for climate comfort.
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $20,265
Sale Price: $57,977
Stock# 106469
Interior Color: COGNAC
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 42 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Interior Color | COGNAC |
| Hitch Weight | 1890 lbs |
| GVWR | 14825 lbs |
| Dry Weight | 13024 lbs |
| Cargo Capacity | 1801 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 32" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| TV Info | LR 50" TV |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TPU822TP106994 |
Puma Vista 420LFT Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


