New 2026 Forest River RV Puma Vista 402LFT Destination Trailer
2026 Palomino Puma Destination 402LFT
Palomino Puma Destination trailer 402LFT highlights:
- Double Loft Areas
- Kitchen Island
- Triple Slides
- Front Living Area
- Dual Recliners
- Outside Storage Compartments
Wherever your destination may be, you can be sure to enjoy it to the fullest with this trailer in tow! With two entry doors, you can enter in through the rear private bedroom or the main living area. The bedroom includes a king bed slide out, a wardrobe/closet to keep your clothes organized, plus a closet with the option to add washer and dryer prep. Just outside this room are steps that lead to the large loft area with a 58" x 58" bunk mat and a cabinet on one side, plus two 32" x 69" bunk mats on the other. There is also a cabinet and a wardrobe/closet for plenty of storage space. Once you've headed back downstairs, you can relax on the dual recliners, front sofa, or free-standing table with a bench and two seats. And the chef of your group will love the kitchen with its residential style refrigerator and pantry, kitchen island, and four burner cooktop!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# CB1196
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 42 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Dry Weight | 11849 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Number Of Bunks | 3 |
| VIN | 4X4TPUS20TP106856 |
Puma Vista 402LFT Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

