New 2026 Forest River RV Puma Vista 401RLFT Destination Trailer
CALL FORT PIERCE!! 772-468-1166
View all Puma Vista Floorplans
2026 401RLFT Features and Options
The 2026 Palomino Puma Destination 401RLFT is a large park model trailer with a rear living area, double loft areas, a king-size master bedroom with washer/dryer prep, a full kitchen with a residential refrigerator and pantry, and a bath with a residential shower. Key features include a fireplace, dual recliners, a 50-inch TV, solid surface countertops, a tankless water heater, WiFi prep, and a large power awning with LED lighting for outdoor enjoyment.
What Our Customers Are Saying
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Contact us for price
Sun Camper Liquidators
Location: Fort Pierce
Stock# 7777
Location: Fort Pierce
Stock# 7777
Stock# 7777
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 401RLFT Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 42 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 1895 lbs |
| GVWR | 13900 lbs |
| Dry Weight | 12604 lbs |
| Cargo Capacity | 1296 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 32" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| TV Info | LR 50" TV |
| Awning Info | 21' |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
For more information
Contact Us
Puma Vista 401RLFT Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


