New 2026 Forest River RV Puma Vista 39FKL Destination Trailer
Forest River Puma Vista destination trailer 39FKL highlights:
- Breakfast Nook
- Front Kitchen
- Theater Seating
- Opposing Sofas
- Dual Entry
- Added options, Marquis Edition Package, 2nd A/C, Electric Awning, Bath Skylight, Maxx Air Fan, 50" LED TV
If you are looking for your own space in your next destination trailer, you have found it! With a front separate kitchen, a middle separate living area, a full bathroom and a rear bedroom, you can call one of these spaces your own. The cook will love the front counter space and appliances, and you can dine at the table and chairs or the breakfast nook. Someone can be visiting with friends and family while sitting on the two sofa slides or the theater seating, while another is getting ready in the full bathroom. You will sleep soundly on the king bed slide out, and the closet with washer and dryer prep will make full-time RV living easier than ever.
Each Puma Vista destination trailer by Forest River is designed to give you unforgettable getaways to the destination of your choice! The Value Shopper Package features Congoleum linoleum, LED lighting, an AM/FM/Bluetooth stereo, and a tankless water heater to name a few comforts. There are also solid surface countertops, a 12V ceiling fan in the living room, an outside shower, two exterior speakers, and more amenities found within the Vista Marquis and Vista LFT Loft Packages!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $19,925
Sale Price: $55,468
Stock# 08807
Interior Color: Stone
| Sleeps | 7 |
| Slides | 4 |
| Length | 42 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 9 in |
| Interior Color | Stone |
| Hitch Weight | 1440 lbs |
| GVWR | 13440 lbs |
| Dry Weight | 10709 lbs |
| Cargo Capacity | 2731 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential Style |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 32" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | LR 50" LED TV |
| Awning Info | 21' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TPUR20TP108807 |
Puma Vista 39FKL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


