New 2026 Forest River RV Puma Vista 39BHK Destination Trailer
Forest River Puma Vista destination trailer 39BHK highlights:
- Private Bunkhouse Suite
- Four Slides
- Front Master Bedroom
- Walk-In Pantry
Your guests or older children will love camping in this spacious destination trailer thanks to the private bunkhouse suite with dual opposing slides with a jiffy sofa and bunk within each slide, plus a full rear bath! You'll find your own space up front in the master bedroom, complete with a 72" x 74" queen bed slide, a dresser, additional storage, a countertop, and even washer and dryer prep. The walk-thru bath will let you easily get to the combined kitchen and living area that features a large slide out with a sofa and free-standing table, across from an entertainment center with a fireplace. Outside, you'll find a spacious 21' awning and outside storage for hiking gear, fishing poles and more!
Each Puma Vista destination trailer by Forest River is designed to give you unforgettable getaways to the destination of your choice! The Value Shopper Package features Congoleum linoleum, LED lighting, an AM/FM/Bluetooth stereo, and a tankless water heater to name a few comforts. There are also solid surface countertops, a 12V ceiling fan in the living room, an outside shower, two exterior speakers, and more amenities found within the Vista Marquis and Vista LFT Loft Packages!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# TP108584
Exterior Color: WHITE
Interior Color: GREY
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 42 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 9 in |
| Interior Color | GREY |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 1445 lbs |
| GVWR | 12739 lbs |
| Dry Weight | 10989 lbs |
| Cargo Capacity | 1800 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 100 gals |
| Black Water Capacity | 65 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential Style |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 32" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR TV |
| Awning Info | 21' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TPUR26TP108584 |
Puma Vista 39BHK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


