New 2026 Forest River RV Puma Vista 38RLB Destination Trailer
Stackable Washer & Dryer, 3 A/C's, Fireplace, Tankless Water Heater.
View all Puma Vista Floorplans
2026 38RLB Features and Options
Forest River Puma Vista destination trailer 38RLB highlights:
- Middle Bunkhouse
- Queen-Size Bed
- Walk-In Pantry
- Kitchen Island
- Theater Seating
- Dual Entry
Floorplan & Layout (this is where it shines)
Rear Living Room
- Huge windows + dinette with a view
- Residential-style seating + fireplace
- Built for relaxing, not squeezing in
Kitchen (very residential)
- Island kitchen (rare in towables)
- 18 cu ft residential fridge
- 4-burner stove + oven + air fryer microwave
- Walk-in pantry
This feels way closer to a house kitchen than a camper
Mid Bunk Room (flex space)
- Private bunkroom / office / guest room
- Can double as:
- Kids room
- Office
- Storage / hobby space
Front Bedroom
- King or queen bed (varies by build)
- Wardrobes + washer/dryer prep (on many units)
Residential touches
- Sliding patio door (huge difference vs RV door)
- Two entry doors
- Feels like stepping into a small apartment
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
What Our Customers Are Saying
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Price:
$75,796
You Save: $22,799
Sale Price: $52,997
You Save: $22,799
Sale Price: $52,997
Campers Inn
Location: Kings Mountain NC
Stock# 112746
Location: Kings Mountain NC
Stock# 112746
Interior Color: COGNAC
Stock# 112746
Interior Color: COGNAC
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 38RLB Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 4 |
| Length | 42 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 9 in |
| Interior Color | COGNAC |
| Hitch Weight | 1255 lbs |
| GVWR | 13255 lbs |
| Dry Weight | 745 lbs |
| Cargo Capacity | 2451 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential Style |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 32" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR TV |
| Awning Info | 19' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TPUP28TP109464 |
For more information
Contact Us
Puma Vista 38RLB Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


