New 2026 Forest River RV Puma Vista 38RLB Destination Trailer
JUST ARRIVED! Pictures coming soon! Stock photos shown here
Forest River Puma Vista destination trailer 38RLB highlights:
- Middle Bunkhouse
- Queen-Size Bed
- Walk-In Pantry
- Kitchen Island
- Theater Seating
- Dual Entry
- Added Options Include: 2nd 13,500BTU A/C, Bath Skylight & Maxx Air Fan
Everyone will want to join you when you head back out to the lake to stay in this trailer! With the middle bunkhouse that includes a bunk above a jiffy sofa and a closet, this can be your kids room or guest's headquarters. You will have your own privacy when needed in the front bedroom which includes a queen bed slide and two closets. There is also a dresser and a space within a closet for a washer/dryer prep. The full bathroom is conveniently located between the two rooms, and the rear of the trailer offers a combined living and kitchen area. The dual slides give you lots of floor space around the kitchen island as you prep dinner. There is also a table and chairs to dine at, plus theater seating and a sofa for even more seating and sleeping space!
Each Puma Vista destination trailer by Forest River is designed to give you unforgettable getaways to the destination of your choice! The Value Shopper Package features Congoleum linoleum, LED lighting, an AM/FM/Bluetooth stereo, and a tankless water heater to name a few comforts. There are also solid surface countertops, a 12V ceiling fan in the living room, an outside shower, two exterior speakers, and more amenities found within the Vista Marquis and Vista LFT Loft Packages!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $19,417
Sale Price: $54,985
Stock# 08808
Interior Color: Cognac
| Sleeps | 5 |
| Slides | 4 |
| Length | 42 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 9 in |
| Interior Color | Cognac |
| Hitch Weight | 1255 lbs |
| GVWR | 13255 lbs |
| Dry Weight | 10745 lbs |
| Cargo Capacity | 2451 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential Style |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 32" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | LR TV |
| Awning Info | 19' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TPUP29TP108808 |
Puma Vista 38RLB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


