New 2026 Forest River RV Puma Tracks 3300FLBS Travel Trailer
View all Puma Tracks Floorplans
2026 3300FLBS Features and Options
Standard Features
- Power Awning w/ LED lights
- Aluminum Wheels
- Bluetooth Stereo w/ Speakers
- Power Tongue Jack
- 15K BTU AC
- 200 Watt Solar Panel
- Tub Surround w/ Skylight
- Ball Bearing Drawer Guides
- Microwave
- Slam latch baggage doors w/magnets
- Power vent - bathroom
- Black tank flush
- Stainless steel kitchen sink
- LED interior and exterior lights
- USB ports
- Roller shades
- 11 cu ft electric refrigerator
- Built w/ Azdel composite
- Ladder bracket
- 50 AMP service
- Fully enclosed/heated underbelly
- Fully laminated rear wall
- Fully laminated roof - crowned ceiling
- Rack & pinion electric slide out w/ manual override
- 5/8" tongue & groove flooring
- Pre-wired for double / triple AC (N/A 2420/2430/2750)
- True flush floor slide out
- Porcelian toilet
- Hidden pantry on 2420/2430/2580/2750/3150/3380
- Power vent fan in all bathrooms
- Smoked glass kitchen cabinet doors
- Extra large dinettes
- Back splash / sink cover
- Power Stabilizer Jacks
- Fiberglass cap
- TV (sizes vary)
- Fireplace
- Hybrid slide out carpet
- Two Tone Cabinetry
What Our Customers Are Saying
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Price:
$68,147
You Save: $16,995
Sale Price: $51,152
You Save: $16,995
Sale Price: $51,152
Rich and Sons RV Headquarters
Location: Grand Island, NE
Stock# 060965
Location: Grand Island, NE
Stock# 060965
Exterior Color: WHITE
Interior Color: COGNAC
Stock# 060965
Exterior Color: WHITE
Interior Color: COGNAC
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 3300FLBS Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 10 in |
| Interior Color | COGNAC |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 1015 lbs |
| GVWR | 9643 lbs |
| Dry Weight | 7655 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| VIN | 4X4TPXJ26TN060965 |
For more information
Contact Us
Puma Tracks 3300FLBS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


