New 2026 Forest River RV Puma Tracks 3150TBSS Travel Trailer
The 2026 Puma Tracks 3150TBSS — the all-new Puma Tracks pairs modern design with smart storage and a lightweight aluminum superstructure for confident towing. A crowned, fully laminated roof and enclosed, heated underbelly support four-season adventures, while a spacious, barreled-ceiling interior adds real living comfort. The 3150TBSS also includes a hidden pantry and drop-frame pass-through for truly abundant storage.
Highlights
-
15K BTU A/C, 50-amp service; pre-wired for double/triple A/C
-
200W solar panel, LED interior/exterior lighting, USB ports
-
Power awning with LEDs, power tongue jack, power stabilizer jacks
-
Aluminum wheels, fiberglass cap, Azdel composite construction
-
True flush-floor, rack-and-pinion electric slide with manual override
-
11 cu. ft. electric fridge, stainless kitchen sink, microwave, backsplash & sink cover
-
Theater seating, fireplace, TV (sizes vary), roller shades, two-tone cabinetry
-
Tub surround with skylight, porcelain toilet, power vent fans in all bathrooms.
More Options Available (Ask our sales representatives)
Superior design. Modernized comfort. Abundant storage. The Puma Tracks 3150TBSS is built to make every trip easier and every campsite feel like home.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 060936
Exterior Color: White
Interior Color: Cognac
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 36 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | Cognac |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 880 lbs |
| GVWR | 8743 lbs |
| Dry Weight | 6715 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| VIN | 4X4TPXH22TN060936 |
Puma Tracks 3150TBSS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


