New 2026 Forest River RV Puma 420LFT Travel Trailer
Chattanooga store! call 423-805-2267 today!
-
The 420LFT is a destination-style trailer measuring about 42ft10in long and 8ft wide, with three slide-outs for expanded living space .
-
Sleeps up to 8 people, featuring:
-
Front master bedroom with king bed slide, wardrobe, and dresser.
-
Two loft areas each with 32"×80" bunk mats, cubbies, storage, and entertainment space .
-
Central kitchen island, residential refrigerator, pantry, four-burner cooktop, and oven .
-
Living room with L-shaped sofa, fireplace, entertainment center, and a free-standing table with bench seating .
-
Full rear bathroom with a 32×40in shower, and closet prepped for washer/dryer underneath the second loft .
-
Dual entry doors for easy access inside/outside .
-
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
You Save: $20,044
Sale Price: $59,998
Stock# 25-458
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 42 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 1890 lbs |
| GVWR | 14825 lbs |
| Dry Weight | 13024 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | 4 |
| Refrigerator Type | 12 VOLT |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 32x40 |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TPU823TP107006 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

