New 2026 Forest River RV NO BOUNDARIES 19.0 Travel Trailer
Forest River IBEX travel trailer 19MBH highlights:
- Murphy Queen Bed
- Double-Size Bunk Beds
- Booth Dinette
- Kitchen Pantry
Start camping every chance you get with this easy-to-tow trailer! Once at camp, you can head out to explore to return to a versatile front area that offers a sofa during the daytime and a Murphy bed at night. There is a dinette for two to dine at as well as one to sleep on if needed, plus the galley kitchen provides the cook everything they need to feed one to several. There is a pantry for storage as well. The 44" x 74" double-size bunks will sleep two and maybe four kiddos, and the full bathroom will keep everyone refreshed. There is a pass-through compartment for the larger items like fishing poles and outdoor tables and a patio awning for some sun protection.
The Forest River IBEX travel trailers are extended season ready, and adventure approved! They are built with a sealed underbelly with forced heat and radiant foil barrier, along with an aluminum framed floor and 12V tank heaters. There are also all-terrain tires with TPMS, a 200-watt solar panel, a power tongue jack, and roof ladder prep. Inside, you'll love the Surf(X) seamless countertops and the large kitchen sink with a cup washer, plus there is Bluetooth audio with marine grade speakers so you can listen to your favorite tunes. The optional Black Canyon Beast Mode Package is available with an independent suspension, 400 watts of solar, a fresh water filter, and a Maxxair roof vent cover.
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $11,668
Sale Price: $42,999
Stock# 93812
Exterior Color: BEIGE
Interior Color: MOSSY CLOUD
| Sleeps | 7 |
| Length | 24 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Interior Color | MOSSY CLOUD |
| Exterior Color | BEIGE |
| Hitch Weight | 585 lbs |
| GVWR | 5984 lbs |
| Dry Weight | 4484 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 16' Power w/LED Light Strip |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5NHTRDU27TD212653 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


