New 2026 Forest River RV Lost Pines ASPEN Destination Trailer
Forest River Lost Pines destination trailer ASPEN highlights:
- Loft with Bunk Mats
- Front Kitchen
- Spacious Rear Bedroom
- Theater Seat
- Queen Bed Slide Out
Retreat to the location of your choice in this luxury destination trailer! You'll find generous counter space in the front kitchen, along with a refrigerator and pantry, overhead cabinets, and a bar top with chairs that overlooks the living room. A countertop with three chairs is located in front of a window for great views as you enjoy your coffee each morning, and the hide-a-bed sofa plus theater seat give your crew a place to relax together in the evenings. As you head to the back of this unit, you'll find a spacious full bath, a rear bedroom with a queen bed and king bed option, plus a bedroom fireplace and ample storage space. There is even a loft above the bedroom, complete with two bunk mats!
Luxury abounds in the Lost Pines destination trailer by Forest River. Each model features 3" hung wall construction, a rolled fiberglass roof, a thermofoil lined underbelly, and an Azdel gel coat fiberglass exterior wall for added durability. The full-body paint with 4x Clear Coat is sure to turn heads as you travel to your destination, and the LCI Road Armor suspension system will provide a smooth tow. You'll also find dual 40 lb. LP tanks outside, along with a heated full docking station, and MORryde entry steps and Safe-T-Rail. The interior of the Lost Pines is outfitted with luxury vinyl flooring, residential appliances, LED lighting throughout, plus upgraded solid surface countertops and backsplash!
OPTIONS:
- Extended Stay Package
- Hardwood Cabinetry
- Dovetail Drawers
- French Door Refrigerator
- Convection Microwave
- Combo Washer/Dryer
- 4K Smart TVs
- Dual Pane Windows
- Dual 15K BTU A/C w/Heat Pumps
- 40K BTU Furnace
- On Demand Water Heater
- Fully Enclosed Underbelly
- Heated Tank Pads
- King Bed
- 3rd A/C w/Heat Pump
- Dishwasher
- 40" TV in Loft
- CO Detector
LIST OF OPTIONS MAY NOT BE ACCURATE
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# 563-26
Interior Color: Woodland
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 44 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Interior Color | Woodland |
| GVWR | 17116 lbs |
| Dry Weight | 15116 lbs |
| Cargo Capacity | 2000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 79 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 17.5" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Samsung French Door w/Ice Maker |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Type | Truma On Demand |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | LR 50" Smart LED TV, BR 40" Smart LED TV, LOFT 40" Smart LED TV |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TLPS35T0000093 |
Lost Pines ASPEN Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


