New 2026 Forest River RV IBEX 20MKB Travel Trailer
INCLUDES BEAST MODE!
Forest River IBEX travel trailer 20MKB highlights:
- Queen Bed
- Slam Latch Cargo Doors
- Full Bath
- Central Vacuum
- Walk-In Pantry
Wherever you decide to camp, you can be sure to have a great time in this cozy travel trailer. A front private bedroom will make you feel right at home, and there are dual bedroom wardrobes to keep your things organized. Once you've made breakfast on the interior cooktop or outside kitchen, you can enjoy your coffee on the theater seating or under the 16' awning. This unit also includes a walk-in pantry, a hutch with a shelf and overhead cabinets so nothing gets left behind!
The Forest River IBEX travel trailers are extended season ready, and adventure approved! They are built with a fully walkable PVC roof, a welded aluminum structure, and laminated walls and slide outs with Azdel composite panels. There are also all-terrain tires with TPMS, a hot and cold exterior spray port, and large holding tanks for added convenience when you're set up off-grid. The USB-C ports inside and out will help you keep your electronics charged, and the premium window treatments will make your trailer feel more like home. The optional Black Canyon Beast Mode Package is available with an independent suspension, a 400-watt solar package, a fresh water filter, and a Maxxair roof vent cover.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# TD134302
Interior Color: Sunset Cove
| Sleeps | 2 |
| Length | 25 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | Sunset Cove |
| Hitch Weight | 550 lbs |
| GVWR | 6858 lbs |
| Dry Weight | 5246 lbs |
| Cargo Capacity | 1600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | RESIDENTIAL 12V |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 12V TV |
| Awning Info | 16' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 5NHTBXV29TD134302 |
IBEX 20MKB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


